RSS feed for C
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Growing Pains

Growing Pains

1984
×
★★½
Edit this entry  
22
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Panic Room

Panic Room

2002
×
Edit this entry  
19
We

We

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Marc Maron: End Times Fun

Marc Maron: End Times Fun

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
ZZ Top: That Little Ol' Band From Texas

ZZ Top: That Little Ol' Band From Texas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hollywood Ending

Hollywood Ending

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Curse of the Jade Scorpion

The Curse of the Jade Scorpion

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Concert for Bangladesh

The Concert for Bangladesh

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Track 29

Track 29

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Let It Be

Let It Be

1970
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
02
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Help!

Help!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lost Holiday

Lost Holiday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★
Edit this entry  
07
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Invasion of Thunderbolt Pagoda

The Invasion of Thunderbolt Pagoda

1968
×
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Elmer Gantry

Elmer Gantry

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
'Rear Window' Ethics: Remembering and Restoring a Hitchcock Classic

'Rear Window' Ethics: Remembering and Restoring a Hitchcock Classic

2001
×
Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Beware of Mr. Baker

Beware of Mr. Baker

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
Edit this entry  
01
Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

2019
×
Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dutch Angle: Chas Gerretsen & Apocalypse Now

Dutch Angle: Chas Gerretsen & Apocalypse Now

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★★
Edit this entry