• The Northman

    ★★★★

  • Dark Glasses

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • No Time to Die

  • Halloween Kills

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Malignant

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★

  • Pig

    ★★★★

  • Lamb

    ★★★½

  • Titane

    ★★★★

  • Benedetta

    ★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • The Woman in the Window

  • Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

  • Fear of Rain

    ★★★

  • Pleasure

    ★★★½

  • The Sadness

    ★★½

  • Basic Instinct: Sex, Death & Stone

  • Total Excess: How Carolco Changed Hollywood

  • Nocturne

    ★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • Hunted

    ★★★

  • The Reckoning

    ★★

  • Unhinged

    ★★★

  • Peninsula

  • Black Water: Abyss

    ★★½

  • Sputnik

    ★★★

  • The Hunt

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • Baba Yaga: Terror of the Dark Forest

  • The Invisible Man

  • Gretel & Hansel

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • Relic

    ★★½

  • 32 Malasana Street

    ★★½

  • Planet of the Tapes

  • From the Woods to the Cosmos: John Leman Riley on the History of Soviet Fantasy and Sci-Fi Film

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • Mark of The Beast: The Legacy of the Universal Werewolf

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★½

  • Backwoods

  • The Irishman

  • Rambo: Last Blood

  • 3 from Hell

    ★★½

  • True History of the Kelly Gang

    ★★★

  • The Vigil

  • Saint Maud

    ★★★½

  • Knives Out

  • Color Out of Space

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Haunt

  • It Chapter Two

    ★★½

  • 47 Meters Down: Uncaged

  • Campus Galli – Bauen wie im Mittelalter

  • 8

  • The Wretched

    ★★½

  • 1BR

    ★★

  • Crawl

    ★★½

  • Child's Play

  • Midsommar

    ★★★½

  • Too Old to Die Young

    ★★★½

  • Ma

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Tommaso

  • The Lighthouse

  • Lux Æterna

    ★★½

  • Dark Sense