Sort by

Cristiano Contreiras has logged 301 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Fractured

Fractured

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
Edit this entry  
15
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Greta

Greta

2018
×
Edit this entry  
03
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Wounds

Wounds

2019
×
★★
Edit this entry  
02
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Rattlesnake

Rattlesnake

2019
×
Edit this entry  
26
O Beijo no Asfalto

O Beijo no Asfalto

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★
Edit this entry  
06
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Edit this entry  
31
Monica and Friends: Bonds

Monica and Friends: Bonds

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Minha Fama de Mau

Minha Fama de Mau

2019
×
★★
Edit this entry  
17
The Predator

The Predator

2018
×
Edit this entry  
11
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Berenice Seeks

Berenice Seeks

2017
×
Edit this entry  
04
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Edit this entry