2018

mrls mrls’s year in review

Highest rated films

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Slaughterhouse Rulez

    ★★★★★

  • Russell Brand: Re:Birth

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★½

  • A Simple Favor

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • The Darjeeling Limited

    ★★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★★

  • Persuasion

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • Skyfall

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • The Post

    ★★★★½

  • Pride & Prejudice

    ★★★★½

  • Persepolis

    ★★★★½

  • The Boat That Rocked

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 116 Films watched
  • 9.7 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

American Sniper

Jan 2

Most Watched

What We Do in the Shadows

twice

Lady Bird

twice

Last Film

Dave Chappelle: Equanimity

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Comedy
61 films
Drama
54 films
Romance
32 films
Adventure
22 films
Action
21 films
Fantasy
15 films
Thriller
13 films
Family
12 films
Animation
12 films
Crime
11 films
USA
80 films
UK
30 films
France
14 films
Japan
6 films
New Zealand
6 films
Netherlands
5 films
Canada
3 films
Germany
3 films
Italy
2 films
Ireland
2 films
English
104 films
French
14 films
German
10 films
Italian
6 films
Japanese
6 films
Spanish
5 films
Russian
4 films
Dutch
3 films
Chinese
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 129

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

mrls’s most liked review

The Post

★★★★½

History won't repeat itself, but it will rhyme a few times. -- Really appreciate the sentiment of this film, and the genius of those who made it what it has become.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Christmas with a View
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Bella Donna's
Average weighted rating:

3.0

Films mrls watched in 2018

  • Dave Chappelle: Equanimity
  • The Trip
  • Demolition
  • Sing Street
  • Flavors of Youth
  • The Haunting
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Mingle All the Way
  • Trevor Noah: Son of Patricia
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Russell Brand: Re:Birth
  • While We're Young
  • Dunkirk
  • The Spirit of Christmas
  • Forgetting Sarah Marshall
  • The Holiday Calendar
  • A Christmas Prince: The Royal Wedding
  • Robin Hood
  • The Christmas Chronicles
  • The Princess Switch
  • The Godfather
  • Weg van jou
  • The Bookshop
  • The Kindergarten Teacher
  • That Awkward Moment
  • Angus, Thongs and Perfect Snogging
  • A Simple Favor
  • Isle of Dogs
  • Angels & Demons
  • Kiki's Delivery Service
  • Christmas with a View
  • Bohemian Rhapsody
  • Slaughterhouse Rulez
  • Johnny English Strikes Again
  • The Holiday
  • Eye in the Sky
  • What We Do in the Shadows
  • And Then There Were None
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Nice Guys
  • The Big Lebowski
  • Bleach
  • Maggie's Plan
  • Skyfall
  • Persuasion
  • Pride & Prejudice
  • Raise Your Voice
  • Set It Up
  • The Girl on the Train
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Crazy Rich Asians
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Minimalism: A Documentary About the Important Things
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Paul
  • Demi Lovato: Simply Complicated
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • The Incredible Jessica James
  • The Red Balloon
  • Before We Go
  • Miss Kiet's Children
  • Deadpool 2
  • The Hitman's Bodyguard
  • Hidden Figures
  • The Shallows
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • She and Her Cat: Everything Flows
  • Red Nose Day Actually
  • The Room
  • Home Again
  • Logan Lucky
  • What We Do in the Shadows
  • The Big Sick
  • Avengers: Infinity War
  • What If
  • Persepolis
  • The Full Monty
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • My Life in Ruins
  • Tomb Raider
  • The Boat That Rocked
  • Treasure Island
  • The French Connection
  • The Darjeeling Limited
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Garden Party
  • Revolting Rhymes
  • Lou
  • Negative Space
  • Dear Basketball
  • Lady Bird
  • Papers, Please: The Short Film
  • Pride
  • Let it Be
  • Blackmail
  • Shaun of the Dead
  • Black Panther
  • La Maison en Petits Cubes
  • Bella Donna's
  • Girls Trip
  • Lady Bird
  • Elle Fanning's Fan Fantasy
  • The Fleeting Little Life of Peter Wright
  • Samba
  • Beauty and the Beast
  • Guardians of the Galaxy
  • Call Me by Your Name
  • Downsizing
  • Mechanic: Resurrection
  • The Red Turtle
  • Darkest Hour
  • Paddington
  • The Post
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • American Sniper

World Map

Highly rated films mrls is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more