Sort by

nadia has logged 383 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The World of Us

The World of Us

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Burn the Stage: The Movie

Burn the Stage: The Movie

2018
×
Edit this entry  
19
BTS World Tour: Love Yourself in Seoul

BTS World Tour: Love Yourself in Seoul

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Edit this entry  
13
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
The Intern

The Intern

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★½
Edit this entry  
21
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★½
Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Time

Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Edit this entry  
02
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
26
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Akira

Akira

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry