Sort by

nadia has logged 57 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Read prior review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★
Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brick

Brick

2005
×
★★½
Edit this entry  
25
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ida

Ida

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★½
Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★½
Edit this entry  
12
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Edit this entry  
11
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Naomi and Ely's No Kiss List

Naomi and Ely's No Kiss List

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
06
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry