Sort by

nadia has logged 42 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
29
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Disclosure

Disclosure

2020
×
Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Eternal Feminine

The Eternal Feminine

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Edit this entry  
13
Memento

Memento

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Yentl

Yentl

1983
×
★★★½
Edit this entry  
07
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★½
Edit this entry  
05
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★½
Edit this entry  
02
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry