Cool Hand Max has logged 418 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wings of Eagles

The Wings of Eagles

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★½
Edit this entry  
29
Geist

Geist

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Coogan's Bluff

Coogan's Bluff

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Joe Kidd

Joe Kidd

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Heartbreak Ridge

Heartbreak Ridge

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Angel and the Badman

Angel and the Badman

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Bounce

The Grand Bounce

1937
×
★★★
Edit this entry  
16
The Red Badge of Courage

The Red Badge of Courage

1951
×
★★★
Edit this entry  
15
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★½
Edit this entry  
13
Goon

Goon

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Wake of the Red Witch

Wake of the Red Witch

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fat City

Fat City

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Giant of Marathon

The Giant of Marathon

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tall in the Saddle

Tall in the Saddle

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Barbarian and the Geisha

The Barbarian and the Geisha

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Alley

Blood Alley

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★
Edit this entry  
22
Cheyenne Autumn

Cheyenne Autumn

1964
×
★★½
Edit this entry