Sort by

ē̖̖̤̠͎͇̝̈́͜ṛ̘̻̟ͬ͞i̡͔̳̠̹̞̫̲͖ͬ͌͋c̛͈͖͍̮̳̥̺͂͋ has logged 473 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anguish

Anguish

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Milo

Bad Milo

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
My Uncle the Alien

My Uncle the Alien

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
House of the Dead

House of the Dead

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Party

Halloween Party

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Medium

The Medium

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die, Monster, Die!

Die, Monster, Die!

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Incident at Loch Ness

Incident at Loch Ness

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Curse of Kazuo Umezu

The Curse of Kazuo Umezu

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
VHS 94

VHS 94

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Deathwatch

Deathwatch

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade

Blade

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blacula

Blacula

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Session 9

Session 9

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Human Race

The Human Race

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Incredible Melting Man

The Incredible Melting Man

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Electric Dragon 80.000 V

Electric Dragon 80.000 V

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghoulies

Ghoulies

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
8½

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pokémon: The Movie 2000

Pokémon: The Movie 2000

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★
Read the review Edit this entry