• The Harder They Come

    The Harder They Come

    ★★★★

    I can see why the Jamaican government hated this film. But it has aged surprisingly well, even if some of the acting is amateur and the quality of the film is inconsistent at times.

  • Elvis

    Elvis

    ★★★

    A little less Vegas Elvis, a little more Pelvis please.

  • Jurassic World Dominion

    Jurassic World Dominion

    ★★

    Tried to explain this film to someone only an hour after watching it and mumbled something about the plot mess of Monsanto-style world domination, hints at climate catastrophe and so many bits borrowed from both the Bond and Indiana Jones films.

    Completely forgot to mention dinosaurs though, because they're now largely incidental.

    Rubbish, essentially.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★

    At times, Top Gun Maverick simply lifts straight from its predecessor. It's the same blatant recruitment commercial for the US military, with another group of toxically masculine navy pilots so unable to work together as a team that they surely would have been court martialed long ago. There's yet another pointless bronzed beach sports interlude. Tom Cruise is still, 35 years on, racing jets on his motorbike.

    Not sure who the new "enemy" with the advanced weapons and the imminent…

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

    Utterly bonkers, the best existential crisis film since The Matrix but with genuinely hilarious moments

  • The Lost City

    The Lost City

    ★★★

    Went to see this on impulse after a long day and to my surprise, Channing Tatum is a beautifully buttocked comedy genius

  • The Northman

    The Northman

    ★★★

    Nowhere near as over-ripe and preposterous as Eggars' previous film 'The Lighthouse' (which I hated) and eventually becomes gripping, but the early scenes of the protagonist's childhood, before fleeing to begin his quest for revenge, were... ludicrously overwrought, lines bellowed rather than delivered. Nicole Kidman in particular has rarely overacted with quite so much commitment.

  • Operation Mincemeat

    Operation Mincemeat

    ★★★

    Watchable but about 20 minutes too long with a stilted, unconvincing romantic subplot involving Colin Firth and Kelly MacDonald's characters. Firth is miscast playing a character who was at the time in his early 40s: he's now 62, sixteen years older than MacDonald and looks old enough to be her father. It just felt wrong.

  • Death on the Nile

    Death on the Nile

    ★★★

    Not nearly as bad as some of the reviews made out. Certainly, some of the performances were very one-dimensional - Gal Gadot still really cannot act - but Branagh's Poirot was suitably eccentric and Emma Mackey (Maeve from 'Sex Education') stole every scene she was in. An undemanding couple of hours, but fun nevertheless

  • The Eyes of Tammy Faye

    The Eyes of Tammy Faye

    ★★★

    Chastain is terrific as Tammy Faye but there seems something fundamentally (pun intended) dishonest about the story this film is trying to tell.

  • Petite Maman

    Petite Maman

    ★★★★

    This. This is the music of the future...

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★

    Sunday night television drama (the kind that makes the ITV, 9pm slot), but given a cinema release by turning the volume up and hoping people won't notice it is melodramatic tosh