RSS feed for Kevin

Kevin has written 16 reviews for films during 2017.

  • Borg vs McEnroe

    Borg vs McEnroe

    ★★★

    Tennis remains the second most boring sport on the planet (after golf, obviously). This hasn't changed my view in any way. Sleepy Le Beef was less tiresome than usual but the script is pretty predictable.

  • Patti Cake$

    Patti Cake$

    ★★★★

    Rarely do I leave a screening with a big stupid grin on my face. Not going for the obvious ending was a big part of this...

  • Detroit

    Detroit

    ★★★

    Interesting but flawed film that ahistorically sells the perennial "few rotten apples" myth of police racism and corruption. It's not difficult to imagine a black director would have understood the institutional nature of these issues instinctively.

    Furthermore, Boyega's potentially interesting character and the motivations for his actions are wholly undeveloped. As for rhe trial section in the last third, it added little more than "white cops got away with murder in the 60s". This is hardly news: indeed, it has hardly changed 50 years on, demonstrating Bigelow's absolute tin ear for social context, despite the other qualities the film may possess.

  • A Ghost Story

    A Ghost Story

    ★★

    Painfully slow and nowhere near as clever as it thinks it is. A huge disappointment

  • Kedi

    Kedi

    ★★

    79 minutes of tedious anthropomorphising of cats on the streets of Istanbul.

    This documentary's occasionally headache-inducing camera work does periodically give way to potentially interesting but undeveloped insight into why some Istanbul residents feel such strong attachment to strays (often the results of grief or personal trauma). I would have welcomed more of these human stories.

    Not least because cats are basically evil.

  • My Cousin Rachel

    My Cousin Rachel

    ★★

    For some. this might have made a passable 40 minute Sunday evening drama on the BBC as the nights start to grow cold, but for me, it was such a disappointment: I was very, very bored.

    Rachel Weisz in the lead role was OK I guess, but Sam Claflin's character was utterly unconvincing.

  • Manhattan

    Manhattan

    ★★★

    Finally managed to see this for the first time and was rather underwhelmed. The opening is terrific, the soundtrack is great and it looks amazing, but it is nowhere need as funny as I was led to expect and Woody Allen's character is essentially a sleazy, self-absorbed misogynist who it is hard to care much for (so, autobiographical then). It felt incredibly dated.

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    ★★★

    Not terrible but lots of endless explaining of things at the start. And part of the middle. And the end. The shift to London was fun and Lucy Davis stole every scene she was in as Etta Candy.

  • Elle

    Elle

    ★★

    The French. Violently misogynistic and stereotypically infuriating. What a disappointment.

  • Kong: Skull Island

    Kong: Skull Island

    ★★

    There is some fun on screen watching perfectly good actors forced to mouth appalling dialogue, something the 'natives' in this film, a silent and somewhat orientalist plot device, have been mercifully spared.

    But otherwise... Samuel L Jackson still cannot act. The telegraphed shots that are supposed to look impressive in 3D are jarringly obvious in 2D, There is an unfortunate Chinese American actor who quite literally has nothing to do. And revealing the oversized ape, a rather impressive special effect, so early on removes all prospect of mystery and tension.

  • The Lego Batman Movie

    The Lego Batman Movie

    ★★

    There were some good jokes but this was still surprisingly boring: too frenetic to have any time to register much of the humour, never mind laugh at it, and simply not as funny as the Lego Movie it spun out of.

  • 20th Century Women

    20th Century Women

    ★★★★★

    Delightful. Apart from acknowledging Annette Bening's superb central performance, everything about this review by Peter Bradshaw is utterly wrong www.theguardian.com/film/2017/feb/09/20th-century-women-review-annette-bening