2014

Kevin Blowe Kevin Blowe’s year in review

Kevin’s highest rated films

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Pride

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★★

  • Calvary

    ★★★★★

  • The Raid 2

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Birdman

    ★★★★

  • St. Vincent

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 93 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

12 Years a Slave

Jan 27

Last Film

Big Eyes

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
63 films
Thriller
23 films
Action
18 films
Sci Fi
16 films
Comedy
15 films
Adventure
14 films
Documentary
8 films
Mystery
7 films
Crime
7 films
War
7 films
USA
60 films
UK
24 films
France
20 films
Germany
12 films
Canada
6 films
Ireland
4 films
Italy
2 films
Denmark
2 films
Sweden
2 films
Belgium
2 films
English
83 films
French
18 films
German
5 films
Russian
4 films
Spanish
4 films
Arabic
3 films
Italian
2 films
Chinese
2 films
Japanese
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 25

Watchlist

Stars

Director

Crew

Kevin’s most liked review

Dallas Buyers Club

★★★★★

More soon: but a fantastic film

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Into the Storm
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Search for Simon

Films watched in 2014

  • Big Eyes
  • Birdman
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Black Sea
  • St. Vincent
  • The Homesman
  • Kajaki
  • What We Do in the Shadows
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Mr. Turner
  • The Imitation Game
  • Interstellar
  • Nightcrawler
  • Fury
  • Citizenfour
  • The Maze Runner
  • '71
  • Still the Enemy Within
  • Gone Girl
  • Ida
  • Dracula Untold
  • Tony Benn: Will and Testament
  • Maps to the Stars
  • Smart Ass
  • A Walk Among the Tombstones
  • A Most Wanted Man
  • Pride
  • The Keeper of Lost Causes
  • Finding Fela
  • Dinosaur 13
  • Night Moves
  • The Congress
  • Lucy
  • Two Days, One Night
  • Into the Storm
  • God's Pocket
  • Finding Vivian Maier
  • Guardians of the Galaxy
  • The Search for Simon
  • Joe
  • Camille Claudel, 1915
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Boyhood
  • Begin Again
  • The Breakfast Club
  • Ilo Ilo
  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared
  • Cold in July
  • Chef
  • The Fault in Our Stars
  • The Young and Prodigious T.S. Spivet
  • 12 Angry Men
  • Edge of Tomorrow
  • Fruitvale Station
  • X-Men: Days of Future Past
  • Jimmy's Hall
  • The Lunchbox
  • Blue Ruin
  • Godzilla
  • Tom at the Farm
  • Frank
  • Tracks
  • Chronicle of a Disappearance
  • Locke
  • A Matter of Life and Death
  • Calvary
  • The Past
  • The Raid 2
  • 20 Feet from Stardom
  • Noah
  • Divergent
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Starred Up
  • The Double
  • Under the Skin
  • The Zero Theorem
  • The Book Thief
  • Stranger by the Lake
  • The Armstrong Lie
  • Her
  • The Grand Budapest Hotel
  • Only Lovers Left Alive
  • The Patience Stone
  • The Monuments Men
  • The Lego Movie
  • RoboCop
  • Dallas Buyers Club
  • August: Osage County
  • The Missing Picture
  • The Wolf of Wall Street
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • American Hustle
  • 12 Years a Slave

Highly rated films Kevin missed

  • Over the Garden Wall
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • Song of the Sea
  • Roger Waters: The Wall
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Winter Sleep
  • The Way He Looks

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more