Highest rated films

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Lion

    ★★★★

  • Personal Shopper

    ★★★★

  • Sing

    ★★★★

  • Colossal

    ★★★★

  • Free Fire

    ★★★★

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★

  • A Monster Calls

    ★★★★

  • Loving

    ★★★★

  • Miss Sloane

    ★★★★

  • Land of Mine

    ★★★★

  • The Limehouse Golem

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 83 Films watched
  • 6.9 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Sing

Jan 4

Most Watched

Logan

twice

T2 Trainspotting

twice

Last Film

Star Wars: The Last Jedi

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
57 films
Action
18 films
Thriller
15 films
Comedy
15 films
Sci Fi
13 films
Crime
10 films
Romance
10 films
Mystery
9 films
History
9 films
Adventure
9 films
USA
60 films
UK
25 films
France
13 films
Canada
7 films
Germany
6 films
China
5 films
Belgium
5 films
Sweden
4 films
Spain
4 films
Australia
4 films
English
75 films
Spanish
11 films
German
9 films
French
9 films
Japanese
4 films
Portuguese
3 films
Arabic
3 films
Swedish
3 films
Bulgarian
2 films
Italian
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 7

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Kevin’s most liked review

Detroit

★★★

Interesting but flawed film that ahistorically sells the perennial "few rotten apples" myth of police racism and corruption. It's not difficult to imagine a black director would have understood the institutional nature of these issues instinctively.

Furthermore, Boyega's potentially interesting character and the motivations for his actions are wholly undeveloped.…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Snowman
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

No Stone Unturned
Average weighted rating:

3.5

Films Kevin watched in 2017

  • Star Wars: The Last Jedi
  • Stronger
  • Brigsby Bear
  • Dolores
  • Wonder
  • Battle of the Sexes
  • No Stone Unturned
  • The Florida Project
  • Thelma
  • Murder on the Orient Express
  • Breathe
  • Thor: Ragnarok
  • Happy Death Day
  • Call Me by Your Name
  • The Death of Stalin
  • The Snowman
  • Blade Runner 2049
  • The Breakfast Club
  • Logan
  • Borg vs McEnroe
  • It
  • The Ghoul
  • God's Own Country
  • Wind River
  • Patti Cake$
  • The Limehouse Golem
  • Detroit
  • American Made
  • Logan Lucky
  • A Ghost Story
  • Atomic Blonde
  • Land of Mine
  • Kedi
  • England Is Mine
  • Clash
  • Dunkirk
  • War for the Planet of the Apes
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Student
  • Baby Driver
  • Risk
  • Gifted
  • My Cousin Rachel
  • The Mummy
  • Manhattan
  • Wonder Woman
  • Graduation
  • Colossal
  • Miss Sloane
  • Alien: Covenant
  • Neruda
  • Lady Macbeth
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Handmaiden
  • LA 92
  • Their Finest
  • Personal Shopper
  • Free Fire
  • Ghost in the Shell
  • The Lost City of Z
  • Certain Women
  • Life
  • Elle
  • Get Out
  • I Am Not Your Negro
  • Kong: Skull Island
  • Logan
  • Moonlight
  • Hidden Figures
  • Fences
  • The Lego Batman Movie
  • 20th Century Women
  • Loving
  • T2 Trainspotting
  • T2 Trainspotting
  • Hacksaw Ridge
  • Lion
  • Jackie
  • A Monster Calls
  • La La Land
  • Manchester by the Sea
  • Assassin's Creed
  • Sing

World map

Highly rated films Kevin is yet to see

  • Falsettos
  • Coco
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Phantom Thread
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • Night Is Short, Walk on Girl

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more