Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★★

  • V for Vendetta

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • The Post

    ★★★★

  • Disobedience

    ★★★★

  • Hostiles

    ★★★★

  • The Breadwinner

    ★★★★

  • The Rider

    ★★★★

  • Lucky

    ★★★★

  • Lean on Pete

    ★★★★

  • In the Fade

    ★★★★

  • A Prayer Before Dawn

    ★★★★

  • The Third Murder

    ★★★★

  • Apostasy

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 73 Films watched
  • 6.1 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Jan 17

Last Film

Mary Poppins Returns

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
45 films
Action
18 films
Crime
14 films
Adventure
13 films
Sci Fi
13 films
Thriller
11 films
Comedy
10 films
History
10 films
Fantasy
6 films
Romance
5 films
USA
55 films
UK
25 films
France
10 films
Germany
7 films
Canada
6 films
Sweden
4 films
China
4 films
Ireland
2 films
Norway
2 films
Italy
2 films
English
69 films
French
9 films
Spanish
8 films
Russian
5 films
German
5 films
Italian
5 films
Japanese
3 films
Arabic
3 films
Chinese
3 films
Xhosa
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 5

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Kevin’s most liked review

American Animals

American Animals

It is hard to explain exactly why I took against this film - indeed, why I question whether it should ever have been made at all.

Here we have four young men, so fixated on their entitlement to an adrenalin adventure that they exploit the lack of tight security in…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Roma
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Downsizing
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Deminer
Average weighted rating:

3.8

Films Kevin watched in 2018

  • Mary Poppins Returns
  • Roma
  • Nae Pasaran
  • Sorry to Bother You
  • The Price of Everything
  • Disobedience
  • The Girl in the Spider's Web
  • Three Identical Strangers
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Widows
  • Overlord
  • The Hate U Give
  • Wildlife
  • Outlaw King
  • The Guilty
  • Bohemian Rhapsody
  • Dogman
  • First Man
  • The Wife
  • A Star Is Born
  • Venom
  • Skate Kitchen
  • A Simple Favor
  • The Rider
  • Lucky
  • American Animals
  • Yardie
  • BlacKkKlansman
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Apostasy
  • Cold War
  • The Meg
  • Ant-Man and the Wasp
  • The Apparition
  • Mission: Impossible - Fallout
  • First Reformed
  • Hotel Artemis
  • A Prayer Before Dawn
  • Skyscraper
  • Leave No Trace
  • The Happy Prince
  • In the Fade
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • My Friend Dahmer
  • The Breadwinner
  • Solo: A Star Wars Story
  • Tully
  • Deadpool 2
  • Avengers: Infinity War
  • Lean on Pete
  • The Wound
  • The Deminer
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • A Quiet Place
  • Ready Player One
  • Isle of Dogs
  • The Third Murder
  • Tomb Raider
  • You Were Never Really Here
  • Sweet Country
  • I, Tonya
  • The Nile Hilton Incident
  • Red Sparrow
  • V for Vendetta
  • Lady Bird
  • Black Panther
  • The Shape of Water
  • Early Man
  • Darkest Hour
  • Downsizing
  • The Post
  • Hostiles
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

World map

Highly rated films Kevin is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more