Highest rated films

  • Tenet

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Queen & Slim

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★

  • True History of the Kelly Gang

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 19 Films watched
  • 1.6 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Little Women

Jan 15

Last Film

White Riot

Sep 18

Genres, countries & languages

Drama
14 films
Thriller
8 films
Crime
5 films
Comedy
5 films
Action
4 films
History
3 films
Horror
3 films
Romance
3 films
Sci Fi
2 films
War
2 films
USA
14 films
UK
6 films
Canada
3 films
Australia
2 films
France
1 film
India
1 film
Japan
1 film
English
18 films
French
3 films
German
3 films
Italian
2 films
Arabic
1 film
Turkish
1 film
Chinese
1 film
Korean
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 6

Watchlist

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Greed
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

White Riot
Average weighted rating:

3.7

Films Kevin watched in 2020

  • White Riot
  • Tenet
  • Saint Frances
  • The Hunt
  • Dark Waters
  • True History of the Kelly Gang
  • The Invisible Man
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Greed
  • Parasite
  • Just Mercy
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Queen & Slim
  • 1917
  • The Personal History of David Copperfield
  • The Lighthouse
  • Uncut Gems
  • Jojo Rabbit
  • Little Women

World map

Highly rated films Kevin is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari
  • Violet Evergarden: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more