Sort by

ryan <3 has logged 172 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Compliance

Compliance

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Fleshback: Queer Raving in Manchester’s Twilight Zone

Fleshback: Queer Raving in Manchester’s Twilight Zone

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Million Little Pieces

A Million Little Pieces

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Sign Language

Sign Language

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
[REC]

[REC]

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sermon

The Sermon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry