RSS feed for Rhys

Rhys has logged 215 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Edit this entry  
18
The Fountain

The Fountain

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
Sextuplets

Sextuplets

2019
×
★½
Edit this entry  
17
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★½
Edit this entry  
11
Beginning Filmmaking

Beginning Filmmaking

2008
×
Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Pursuit

Pursuit

2017
×
Edit this entry  
04
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Brazil

Brazil

1985
×
Read the review Edit this entry  
01
Stalker

Stalker

1979
×
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
Read the review Edit this entry  
25
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
Read the review Edit this entry  
24
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Breathless

Breathless

1960
×
Read the review Edit this entry  
22
M

M

1931
×
Read the review Edit this entry  
21
8½

1963
×
Read the review Edit this entry  
20
John's Gone

John's Gone

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
Read the review Edit this entry  
15
Arctic Dogs

Arctic Dogs

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Alps

Alps

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
From the East

From the East

1993
×
Read the review Edit this entry  
05
My Josephine

My Josephine

2003
×
Edit this entry  
04
Cocoon

Cocoon

1995
×
Read the review Edit this entry  
03
Notes on the Circus

Notes on the Circus

1967
×
Edit this entry  
03
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Read the review Edit this entry  
03
Following

Following

1998
×
Read the review Edit this entry  
02
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
Read the review Edit this entry  
29
Begotten

Begotten

1989
×
Read the review Edit this entry