Sort by

Nick has logged 90 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Making 'Taxi Driver'

Making 'Taxi Driver'

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lighthouse: A Dark & Stormy Tale

The Lighthouse: A Dark & Stormy Tale

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Looking Back At The Idiots

Looking Back At The Idiots

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Society

Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Full Tilt Boogie

Full Tilt Boogie

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
09
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Edit this entry  
09
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
Filming for Your Life: Making After Hours

Filming for Your Life: Making After Hours

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Visions of Light

Visions of Light

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Hamster Factor and Other Tales of 'Twelve Monkeys'

The Hamster Factor and Other Tales of 'Twelve Monkeys'

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Making of ‘Mulholland Drive’

The Making of ‘Mulholland Drive’

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
Making 'The Shining'

Making 'The Shining'

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Inside the Labyrinth: The Making of 'The Silence of the Lambs'

Inside the Labyrinth: The Making of 'The Silence of the Lambs'

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
Nirvana The Band The Show

Nirvana The Band The Show

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Devs

Devs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Possessor

Possessor

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eraserhead Stories

Eraserhead Stories

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry