Sort by

Nick has logged 509 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghosts of Abu Ghraib

Ghosts of Abu Ghraib

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★
Edit this entry  
29
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Story of Film: A New Generation

The Story of Film: A New Generation

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Fourth Kind

The Fourth Kind

2009
×
★★
Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★
Edit this entry  
19
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
The Box

The Box

2009
×
★★½
Edit this entry  
11
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Mean Creek

Mean Creek

2004
×
★★★½
Edit this entry  
07
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★½
Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Skin: A History of Nudity in the Movies

Skin: A History of Nudity in the Movies

2020
×
★★½
Edit this entry