Sort by

Nick has logged 41 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Skin: A History of Nudity in the Movies

Skin: A History of Nudity in the Movies

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
New Order

New Order

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Let Me In

Let Me In

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Tony Manero

Tony Manero

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Epidemic

Epidemic

1987
×
★★★½
Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Europa

Europa

1991
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry