Sort by

Nick has logged 238 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Blonde

Blonde

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
Edit this entry  
28
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Athena

Athena

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Swearing Jar

The Swearing Jar

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Morbius

Morbius

2022
×
★½
Edit this entry  
14
Ambulance

Ambulance

2022
×
★½
Edit this entry  
11
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
102 Minutes That Changed America

102 Minutes That Changed America

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Anonymous Club

Anonymous Club

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alex's War

Alex's War

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
They/Them

They/Them

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Edit this entry