Cormac 👑 has logged 296 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Festival

The Festival

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Like Father

Like Father

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Women

The Women

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hail Caesar

Hail Caesar

1994
×
Read the review Edit this entry  
15
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gasman

Gasman

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kill the Day

Kill the Day

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry