Maddy has logged 356 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nutcracker: The Motion Picture

Nutcracker: The Motion Picture

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Conton

Conton

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lost Hearts

Lost Hearts

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Pied Piper

The Pied Piper

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
'Twas the Fight Before Christmas

'Twas the Fight Before Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Joyce at 34

Joyce at 34

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brotherhood of the Wolf

Brotherhood of the Wolf

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Gold of Love

The Gold of Love

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry