Maddy has logged 40 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Garfield's Halloween Adventure

Garfield's Halloween Adventure

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Return of The Ghoul Log

Return of The Ghoul Log

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Devil Worship: The Rise of Satanism

Devil Worship: The Rise of Satanism

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mill of the Stone Women

Mill of the Stone Women

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blood and Roses

Blood and Roses

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
Read the review Edit this entry  
10
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Escape the Undertaker

Escape the Undertaker

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Angel

Angel

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Southbound

Southbound

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry