Cosmas has logged 369 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kursk

Kursk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kursk

Kursk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Happy Prince

The Happy Prince

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amen.

Amen.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
District 9

District 9

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry