Cosmas has logged 202 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Burglars

The Burglars

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Lovers of the Arctic Circle

Lovers of the Arctic Circle

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
Read the review Edit this entry  
31
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Most Beautiful Boy in the World

The Most Beautiful Boy in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dragonwyck

Dragonwyck

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Burglars

The Burglars

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry