Luke has logged 39 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stolen

Stolen

2012
×
★½
Edit this entry  
30
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Edit this entry  
28
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
small roads

small roads

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★½
Edit this entry  
23
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Scarlet Flower

The Scarlet Flower

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
K-ON! The Movie

K-ON! The Movie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★
Edit this entry  
17
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Voyage in Time

Voyage in Time

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★½
Edit this entry  
16
Contempt

Contempt

1963
×
★★
Edit this entry  
15
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★½
Edit this entry  
15
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hellboy

Hellboy

2019
×
Edit this entry  
14
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Edit this entry  
13
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
'49–'17

'49–'17

1917
×
★★★
Edit this entry  
09
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
Read the review Edit this entry  
08
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★½
Edit this entry  
06
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Next

Next

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pina

Pina

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry