Sort by

CosmicGumbo has logged 214 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Whale

The Whale

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
About Fate

About Fate

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spirited

Spirited

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
EO

EO

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Outside

The Outside

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Viewing

The Viewing

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
Run Sweetheart Run

Run Sweetheart Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ernest Scared Stupid

Ernest Scared Stupid

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Significant Other

Significant Other

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry