Sort by

laura has logged 246 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One for the Money

One for the Money

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Merry Madagascar

Merry Madagascar

2009
×
★★
Edit this entry  
25
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Host

The Host

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★
Edit this entry  
04
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yellow Is the New Black

Yellow Is the New Black

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★
Edit this entry  
20
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sing

Sing

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Very Wicked Halloween: Celebrating 15 Years on Broadway

A Very Wicked Halloween: Celebrating 15 Years on Broadway

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Did You Hear About the Morgans?

Did You Hear About the Morgans?

2009
×
★★
Edit this entry  
27
Wanted

Wanted

2008
×
★★
Edit this entry  
23
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★
Edit this entry  
13
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry