Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Edit this entry  
05
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★½
Edit this entry  
31
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★
Edit this entry  
30
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Edit this entry  
18
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
07
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Vault

The Vault

2021
×
Edit this entry  
17
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★½
Edit this entry  
07
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
04
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Edit this entry  
15
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Edit this entry  
02
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
kid 90

kid 90

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Edit this entry  
03
Normal People

Normal People

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Werewolves on Wheels

Werewolves on Wheels

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry