RSS feed for Gary
  • The Howling

    The Howling

    ★★★½

    Scream factory special edition.   The picture is absolutely fantastic.   

    Haven’t watched this in a few years and it’s still great especially considering how low a budget they were working with - just about 1 million.  

    Rob bottin’s creature effects are the stuff of legend and a fascinating counter point to Rick bakers work in American Werwolf.  

    Fantastic cast with many of Joe Dante’s signature elements and cast cameos. 

    A treasure trove of great extra features on this release are also well worth the time.

  • Weird Science

    Weird Science

    ★★★½

    Pulled out the Arrow special edition for this rewatch.   I loved this movie when it came out.  It was total nerd fantasy with fulfillment. 

    It holds up surprisingly well on rewatch with only a few scenes that haven’t aged particularly well no matter how funny they were back then.  ( the bar scene in particular). 

    Still I love the cast, soundtrack and unapologetic nonsense of this movie.

  • The Breakfast Club

    The Breakfast Club

    ★★★★★

    I’ve seen this movie dozens of times over the years, starting when I saw it opening weekend in the theater at the age of 16.  

    It was one of the most important movies I’d seen at the time - one that finally spoke to me and who I was and what I was going through the way so much of my favorite music did.  I was crushed in a good way.  I wanted to be there with them in…

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

    First time rewatching this since I was a kid and saw it at way too young an age.  My dad had rented the Betamax back in the late 70s....

    This time I watched the new German 4k HDR release.  

    Wow.  So much better than I remembered and so much less blood or gore.  The terror is purely situational and hooper cranks up the dread all the way.   

    One for the ages.

  • A Lizard in a Woman's Skin

    A Lizard in a Woman's Skin

    ★★★★

    Fulci doesn’t disappoint with this sleazy, drug fueled early giallo classic.  


    He leans a bit more on the gore than Argento of the same period, but also features similarly complex/convoluted plotting, bright colors and great camerawork and scores.  Not to mention a healthy dose of psycho sexual intrigue 

    This one one is a devious mystery with some great set pieces and bonkers sequences.  The ending is gripping, acid laced, and anchored by great performances and a throbbing score by Ennio moriccone.

  • Hair Love

    Hair Love

    ★★★★

    Simply heartwarming with a great animation style.  The young girl is so expressive and I challenge any girl dad bot to get emotional with this one.

  • The Cat o' Nine Tails

    The Cat o' Nine Tails

    ★★★½

    A tense euro mystery with a phenomenal score.   Tamer then crystal plumage, but still beating many of Argento’s hallmarks.  

    But what is the deal with Karl Malden as in Italian speaking English with no accent?

  • Don't Torture a Duckling

    Don't Torture a Duckling

    ★★★

    Honestly, this was a bit of a slog for me but fulci’s unflinching appetite for gore is in full effect in several disturbing scenes.  

    Barbara Bouchet is incredible as well.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

    Well directed and tremendous candy colored fun.  

    Cathy tan directs the hell out of this and Margot robbie and rest of the cast kick incredible amounts of ass.  

    The second act lags a bit, but it has a great finish, clever structure and great humor and more voice throughout.  

    A great incarnation of Harley Quinn that I hope continues in the suicide squad reboot.

  • The Bird with the Crystal Plumage

    The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★★

    Hard to believe this is Argento first film.  Fully accomplished mystery and thriller establishing themes and techniques he revisits, refines and masters in later films.  

    Great lead performance and suze Kendall is radiant as ever.  

    A great kick off to the “animal trilogy”

  • Deep Red

    Deep Red

    ★★★★½

    A masterpiece even in its truncated English version.   Amazing direction, cinematography, score, gore and suspense.   

    Iconographic and just exceptionally well done.  Easily one of the best giallo of all time

  • Opera

    Opera

    ★★★★

    Exceptionally well shot and staged this is Argento at his best.   Perhaps a notch or two below Tenebrae, yet this is still fantastic. 

    Gory, shocking kills,  dread inducing set up with the needles keeping the eyes open, gloved and makes killer,  final act fake out.   

    Just loved this.