2020

Gary Gary’s year to date

Highest rated films

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • RoboCop

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★★½

  • Brick

    ★★★★½

  • Color Out of Space

    ★★★★½

  • Deep Red

    ★★★★½

  • The Long Goodbye

    ★★★★½

  • Bliss

    ★★★★½

  • The Strange Vice of Mrs Wardh

    ★★★★½

  • Sweet Charity

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 74 Films watched
  • 18.5 Average per month
  • 5.3 Average per week

Milestones

First Film

Murder on the Orient Express

Jan 1

Last Film

Gwendoline

Apr 2

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Thriller
37 films
Horror
34 films
Drama
24 films
Mystery
20 films
Comedy
16 films
Crime
12 films
Action
12 films
Sci Fi
10 films
Fantasy
4 films
Romance
4 films
USA
37 films
Italy
17 films
UK
14 films
France
6 films
Germany
5 films
Canada
5 films
Australia
4 films
Hong Kong
4 films
New Zealand
4 films
Spain
4 films
English
57 films
Italian
19 films
German
9 films
Spanish
7 films
French
7 films
Cantonese
4 films
Russian
3 films
Japanese
2 films
Arabic
1 film
Turkish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 44 Added 196

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Gary’s most liked review

Inferno

★★★★

Watched this a second time with a greater appreciation for Argento’s work.  

Filled with surreal, absurd imagery and sequences.  Almost defiantly non-narrative yet compulsively watchable.  

Filled with dread and tension this may not be the masterpiece that is Suspiria or Tenebre, but this is still one of Argento’s best.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Third Man
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Girl on the Third Floor
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Jojo Rabbit
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Harry in Your Pocket
Average weighted rating:

3.1

Films Gary watched in 2020

  • Gwendoline
  • Noroi: The Curse
  • Come to Daddy
  • Girl on the Third Floor
  • Daniel Isn't Real
  • April Fool's Day
  • Modern Romance
  • City of the Living Dead
  • The Platform
  • The House with Laughing Windows
  • The Hunt
  • The Devil's Honey
  • The Invisible Man
  • The Beyond
  • Depraved
  • What Have You Done to Solange?
  • The Third Man
  • Bliss
  • Modesty Blaise
  • Four Flies on Grey Velvet
  • The Long Goodbye
  • Harry in Your Pocket
  • Police Story 3: Super Cop
  • Wild in the Streets
  • Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson
  • A Better Tomorrow
  • Police Story 2
  • Deathgasm
  • Sweet Charity
  • Brick
  • Guns Akimbo
  • RoboCop
  • Irreversible
  • Inferno
  • Color Out of Space
  • The Strange Vice of Mrs Wardh
  • The Fog
  • Bombshell
  • Hardware
  • Jojo Rabbit
  • The Howling
  • Weird Science
  • The Breakfast Club
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • A Lizard in a Woman's Skin
  • Hair Love
  • The Cat o' Nine Tails
  • Don't Torture a Duckling
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Deep Red
  • Opera
  • Roadgames
  • StageFright: Aquarius
  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key
  • Blood and Black Lace
  • Doctor Sleep
  • Quantum of Solace
  • Avengement
  • Can't Stand Losing You: Surviving The Police
  • Triangle
  • Lake Mungo
  • Dracula
  • 1917
  • Aladdin
  • Rocketman
  • Ex Machina
  • The Lighthouse
  • The Art of Self-Defense
  • Hustlers
  • Blade Runner
  • Uncut Gems
  • Cloverfield
  • Murder on the Orient Express

World Map

Highly rated films Gary is yet to see

  • Minari
  • Dick Johnson Is Dead
  • Boys State
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Road to Roma
  • The Father
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Nine Days

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more