Alex has logged 52 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Simon & Garfunkel: The Concert in Central Park

Simon & Garfunkel: The Concert in Central Park

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kung Fu Jungle

Kung Fu Jungle

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Bloody Judge

The Bloody Judge

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Yi tiao long

Yi tiao long

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Return of the King

The Return of the King

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
24
Appaloosa

Appaloosa

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Furious Gods: Making Prometheus

The Furious Gods: Making Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Highlander

Highlander

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry