mercedes has logged 131 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Edit this entry  
15
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Read prior review Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
½
Edit this entry  
04
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★½
Edit this entry  
02
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★
Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
Edit this entry  
28
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Freaks

Freaks

1932
×
Read the review Edit this entry  
23
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★½
Edit this entry  
23
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
Edit this entry  
22
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
21
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★½
Edit this entry  
19
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen

1952
×
★★½
Edit this entry  
29
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Pin Up Girl

Pin Up Girl

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
22
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Edit this entry  
22
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★
Edit this entry  
20
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★½
Edit this entry  
18
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★
Edit this entry  
17
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Edit this entry