• Don't Look Up

  • Single All the Way

  • Encanto

  • The Many Saints of Newark

  • Kate

  • Reminiscence

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • Free Guy

  • The Green Knight

  • Old

  • Gunpowder Milkshake

  • Black Widow

  • False Positive

  • Luca

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

  • In the Heights

  • Bo Burnham: Inside

  • Moxie

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

  • Together Together

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

  • The Little Things

  • Death to 2020

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • The Midnight Sky

  • Ma Rainey's Black Bottom

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Mank

    ★★★

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • I'm Your Woman

  • Soul

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★★

  • Another Round

  • Nomadland

  • One Night in Miami...

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

  • The Donut King

  • I Used to Go Here

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • The Half of It

  • I Will Make You Mine

  • Mulan

  • A Quiet Place Part II

  • Emma.

    ★★★

  • The Father

  • Minari

  • The Social Dilemma

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Be Water

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Uncle Frank

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Spirits in the Forest

    ★★★★

  • Frozen II

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★

  • Dancing with the Birds

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • The Goldfinch

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal