RSS feed for Courtney

Courtney has logged 62 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
31
California Split

California Split

1974
×
★★★
Edit this entry  
31
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Edit this entry  
04
House of Games

House of Games

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Edit this entry  
01
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Edit this entry  
22
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Logan

Logan

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★½
Edit this entry  
17
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Tron

Tron

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★½
Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★
Edit this entry  
05
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★
Edit this entry