Sort by

cultney has logged 417 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Slaughterhouse-Five

Slaughterhouse-Five

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Harvest

The Harvest

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Manglehorn

Manglehorn

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cooties

Cooties

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anna

Anna

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Legend

Legend

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Captive

The Captive

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manson Family Vacation

Manson Family Vacation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Control

Control

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry