RSS feed for covkate

covkate has logged 334 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
Edit this entry  
27
A View from a Hill

A View from a Hill

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Stalls of Barchester

The Stalls of Barchester

1971
×
★★★½
Edit this entry  
26
The BFG

The BFG

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Treasure of Abbot Thomas

The Treasure of Abbot Thomas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Arrival

The Arrival

1996
×
Edit this entry  
20
Something Good - Negro Kiss

Something Good - Negro Kiss

1898
×
Edit this entry  
20
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★½
Edit this entry  
16
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead End

Dead End

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Frightmare

Frightmare

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★
Edit this entry  
10
Images

Images

1972
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Edit this entry  
06
Darkness Falls

Darkness Falls

2003
×
Edit this entry  
05
Backtrack

Backtrack

2015
×
★★
Edit this entry  
03
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★½
Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Bastille Day

Bastille Day

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Lust for Gold

Lust for Gold

1949
×
★★★
Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fractured

Fractured

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
The Hoodlum

The Hoodlum

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Cheated Himself

The Man Who Cheated Himself

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The File on Thelma Jordon

The File on Thelma Jordon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fallen

Fallen

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Blackwell Ghost

The Blackwell Ghost

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Voices from Beyond

Voices from Beyond

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
Unknown

Unknown

2011
×
★★
Edit this entry  
01
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★
Edit this entry  
29
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Edit this entry