RSS feed for covkate

covkate has watched 18 films released in 1951.

  • The African Queen

    ★★★

  • On Dangerous Ground

    ★★★★½

  • Detective Story

    ★★★½

  • The Racket

    ★★★

  • Roadblock

    ★★★½

  • The Tall Target

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

  • The Hoodlum

    ★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★½

  • The Lavender Hill Mob

    ★★★★½

  • He Ran All the Way

    ★★★★½

  • Ace in the Hole

    ★★★★

  • The Prowler

    ★★★½

  • A Place in the Sun

  • The Thing from Another World

    ★★★★

  • Rawhide

    ★★★★

  • Cry Danger

    ★★★★

  • The Enforcer

    ★★★