2017

covkate covkate’s year in review

covkate’s highest rated films

  • The Apartment

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Snowman

    ★★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

  • Woman on the Run

    ★★★★★

  • Girlfriends

    ★★★★★

  • Spellbound

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Ball of Fire

    ★★★★★

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★★

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★½

  • Rita, Sue and Bob Too

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 241 Films watched
  • 20.1 Average per month
  • 4.6 Average per week

Milestones

First Film

The Nice Guys

Jan 4

Last Film

Grand Hotel

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
125 films
Thriller
96 films
Crime
80 films
Horror
76 films
Mystery
48 films
Comedy
33 films
Action
30 films
Sci Fi
27 films
Romance
26 films
Western
16 films
USA
199 films
UK
26 films
Italy
9 films
Canada
7 films
France
4 films
Australia
3 films
Japan
2 films
Netherlands
2 films
Spain
2 films
Hong Kong
1 film
English
229 films
Spanish
16 films
Italian
14 films
French
9 films
German
6 films
Japanese
5 films
Cantonese
4 films
Portuguese
2 films
Russian
2 films
Hungarian
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 173 Added 375

Watchlist

Stars

Directors

Crew

covkate’s most liked review

In a Lonely Place

★★★★★

Still perfect, still gorgeous and devastating. Gloria Grahame is exquisite and Bogart is at the top of his game.

I first saw it about a year ago; watching it the second time around I was able to really luxuriate in every moment. And I was lucky enough to catch it on the big screen: magic.

More reviews

covkate’s most liked list

Women writing noir

Based on this blog post: Old Films Flicker
From the introduction: "Every film on this list either had a female screenwriter, a “story by” credit, or was based on a novel written by a woman".

Anything after The Long Goodbye has been added to the original list.
In the notes "Screenplay by" doesn't necessarily mean sole credit, of course.

Thanks to Anna for sharing the post.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Apartment
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Recall
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Wolf! Wolf!
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2017

  • Grand Hotel
  • The Apartment
  • Coraline
  • Branded to Kill
  • Dracula Has Risen from the Grave
  • Somewhere in the Night
  • The Brides of Dracula
  • It's a Wonderful Life
  • The Snowman
  • Miracle on 34th Street
  • A Charlie Brown Christmas
  • Rita, Sue and Bob Too
  • Cry Danger
  • The Creeping Flesh
  • Dracula
  • It Happened on Fifth Avenue
  • Better Watch Out
  • Holiday Affair
  • The Hound of the Baskervilles
  • Witness to Murder
  • I Walk Alone
  • Champion
  • Shoot the Piano Player
  • The Shop Around the Corner
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • Cash on Demand
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • The Damned Don't Cry
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • A Nightmare on Elm Street
  • House
  • The House on 92nd Street
  • Inferno
  • Kiss Tomorrow Goodbye
  • Good Time
  • Night Has a Thousand Eyes
  • The Chase
  • Tales from the Crypt
  • Gerald's Game
  • Shield for Murder
  • 711 Ocean Drive
  • They Live by Night
  • Boomerang!
  • Ministry of Fear
  • Tenebre
  • Demons
  • Marjorie Prime
  • Kiss the Blood Off My Hands
  • Woman on the Run
  • Ride the Pink Horse
  • Beware, My Lovely
  • The Brasher Doubloon
  • Crime Wave
  • 28 Weeks Later
  • Fright Night
  • The Naked Kiss
  • Johnny Apollo
  • The Blood on Satan's Claw
  • The Legend of Hell House
  • The Devil Rides Out
  • Quatermass II
  • The Leopard Man
  • Island of Lost Souls
  • Army of Darkness
  • Mad Love
  • The Curse of Frankenstein
  • Them!
  • The Raven
  • The Tingler
  • The City of the Dead
  • Theatre of Blood
  • Die, Monster, Die!
  • Horror Express
  • The Gate
  • At Midnight I'll Take Your Soul
  • The Ghost and Mrs. Muir
  • The Lodger
  • Dial 1119
  • Girlfriends
  • Seconds
  • Hangover Square
  • Wind River
  • Gone Baby Gone
  • House of Strangers
  • House by the River
  • Dead Reckoning
  • Insidious
  • It Comes at Night
  • Whirlpool
  • Stephen King: Shining in the Dark
  • Possessed
  • Wise Blood
  • House of Usher
  • Border Incident
  • The Lineup
  • Tobacco Road
  • Suddenly
  • Outrage
  • Niagara
  • Crime of Passion
  • The Turning Point
  • Prometheus
  • Drive a Crooked Road
  • The Face Behind the Mask
  • The General
  • The Harder They Fall
  • Primer
  • Spellbound
  • Plunder Road
  • The Racket
  • Terror in a Texas Town
  • The Stranger
  • Top Gun
  • Macao
  • Letter from an Unknown Woman
  • City Streets
  • Notorious
  • The Sound of Fury
  • Johnny O'Clock
  • Forty Guns
  • Picture Mommy Dead
  • Deep Waters
  • The Wrong Man
  • Winchester '73
  • The File on Thelma Jordon
  • Brute Force
  • Blade Runner
  • While the City Sleeps
  • My Darling Clementine
  • The Street with No Name
  • Yellow Sky
  • Hollow Triumph
  • Silver Lode
  • The Dark Corner
  • Blast of Silence
  • Slither
  • The Woman in the Window
  • Day of the Outlaw
  • Canyon Passage
  • The Gunfighter
  • Framed
  • My Man Godfrey
  • I Wake Up Screaming
  • Stand-In
  • Fallen Angel
  • The Spiral Staircase
  • Canon City
  • Easy Living
  • Kiss of Death
  • Ball of Fire
  • The Maze Runner
  • Dial M for Murder
  • Suspicion
  • The Recall
  • Design for Living
  • You Only Live Once
  • The Bad Seed
  • Life
  • Blonde Crazy
  • Lucas
  • Messiah of Evil
  • Too Late for Tears
  • About Last Night...
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Flatliners
  • The Shootist
  • River of No Return
  • Call Northside 777
  • Giant
  • The Haunted Palace
  • Patterns
  • Kansas City Confidential
  • The Ox-Bow Incident
  • Clown
  • Don't Bother to Knock
  • Red Rock West
  • Killer's Kiss
  • Clash by Night
  • Scarlet Street
  • Violent Saturday
  • Split
  • Get Out
  • To Live and Die in L.A.
  • Night Moves
  • The Conversation
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • The French Connection
  • Dirty Harry
  • Dead & Buried
  • The Vanishing
  • Session 9
  • Self/less
  • Threads
  • Panic in Year Zero!
  • The Void
  • The Collector
  • The Blackcoat's Daughter
  • The Palm Beach Story
  • Thieves' Highway
  • The House of the Devil
  • The Visit
  • The Fury

See all 241

Highly rated films covkate missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Saturation
  • Blade Runner 2049
  • LA 92

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more