Mark has logged 45 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Explorers

Explorers

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spring

Spring

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Mephisto Waltz

The Mephisto Waltz

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rollercoaster

Rollercoaster

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scandal Sheet

Scandal Sheet

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Flatliners

Flatliners

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shockproof

Shockproof

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Day of the Dead: Bloodline

Day of the Dead: Bloodline

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
20
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Doom Asylum

Doom Asylum

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Magus

The Magus

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Endless

The Endless

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Waxwork II: Lost in Time

Waxwork II: Lost in Time

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Power of the Press

Power of the Press

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Resolution

Resolution

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Adventure in Sahara

Adventure in Sahara

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Happened in Hollywood

It Happened in Hollywood

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Erik the Conqueror

Erik the Conqueror

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eric Clapton: Life in 12 Bars

Eric Clapton: Life in 12 Bars

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry