RSS feed for Charles

Charles has logged 386 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Starfish

Starfish

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monos

Monos

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dial Code Santa Claus

Dial Code Santa Claus

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Brain of Blood

Brain of Blood

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Brides of Blood

Brides of Blood

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Merlin's Shop of Mystical Wonders

Merlin's Shop of Mystical Wonders

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Unnamable

The Unnamable

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Baby

The Baby

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uninvited

Uninvited

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Drink Your Blood

I Drink Your Blood

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evils of the Night

Evils of the Night

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry