RSS feed for Charles

Charles has logged 41 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Puppet Killer

Puppet Killer

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lake Michigan Monster

Lake Michigan Monster

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gwen

Gwen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vampire Clay

Vampire Clay

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Seven Deaths in the Cat's Eye

Seven Deaths in the Cat's Eye

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
High Tension

High Tension

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Evil

The Evil

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spookers

Spookers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aenigma

Aenigma

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phantasm: Ravager

Phantasm: Ravager

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ghost Galleon

The Ghost Galleon

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry