RSS feed for Charles

Charles has logged 152 entries for mystery films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
God Knows Where I Am

God Knows Where I Am

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Passion of Darkly Noon

The Passion of Darkly Noon

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead of Night

Dead of Night

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Clairvoyant

The Clairvoyant

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lake Michigan Monster

Lake Michigan Monster

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gwen

Gwen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Seven Deaths in the Cat's Eye

Seven Deaths in the Cat's Eye

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
High Tension

High Tension

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Black String

The Black String

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lake Michigan Monster

Lake Michigan Monster

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dead of Winter

Dead of Winter

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Haunted

The Haunted

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Surveillance

Surveillance

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry