RSS feed for Daniel

Daniel has watched 345 films released in the 2010s.

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Deepwater Horizon

  • Moonlight

  • Arrival

  • La La Land

  • Kubo and the Two Strings

  • Finding Dory

  • Hell or High Water

  • American Honey

  • The Nice Guys

  • The Wailing

  • Don't Breathe

  • Everybody Wants Some!!

  • 10 Cloverfield Lane

  • Hail, Caesar!

  • Hunt for the Wilderpeople

  • The Revenant

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Hateful Eight

  • Anomalisa

  • The Lobster

  • Ant-Man

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Jurassic World

    ★★★½

  • Sicario

  • Green Room

  • Carol

  • Son of Saul

  • Pitch Perfect 2

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★½

  • Slow West

  • Queen of Earth

  • The Witch

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • The Interview

    ★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★½

  • Too Many Cooks

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Big Hero 6

    ★★★½

  • John Wick

    ★★★

  • Showrunners: The Art of Running a TV Show

  • Fury

    ★★★★½

  • Wanderers

    ★★★★½

  • Lava

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Tusk

    ★★★½

  • The Boxtrolls

  • Welcome to Me

  • Spring

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • The Imitation Game

  • Goodnight Mommy

  • Predestination

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★

  • Wild Tales

    ★★★★

  • The One I Love

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Video Games: The Movie

    ★★★½

  • They Came Together

    ★★★½

  • Feast

    ★★★★

  • 22 Jump Street

    ★★★½

  • Jackass Presents: Bad Grandpa .5

    ★★

  • Maleficent

    ★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★½

  • The Normal Heart

    ★★★½

  • Mommy

    ★★★★½

  • The Tribe

  • Lost River

    ★★½