Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
One Week

One Week

1920
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Mysteries of a Hairdresser's Shop

The Mysteries of a Hairdresser's Shop

1923
×
★★★
Edit this entry  
29
The Skull

The Skull

1965
×
★★½
Edit this entry  
27
The General

The General

1926
×
★★★½
Edit this entry  
27
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★½
Edit this entry  
26
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
The Monkey King

The Monkey King

1961
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ghosts of Rome

Ghosts of Rome

1961
×
★★½
Edit this entry  
24
Scarlet Sails

Scarlet Sails

1961
×
★★★
Edit this entry  
22
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
17
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Mysterious Island

The Mysterious Island

1929
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
Seven Footprints to Satan

Seven Footprints to Satan

1929
×
★★
Edit this entry  
11
High Treason

High Treason

1929
×
★★½
Edit this entry  
11
The Pearl

The Pearl

1929
×
★★★½
Edit this entry  
11
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Mysteries of the Chateau of Dice

The Mysteries of the Chateau of Dice

1929
×
★★★
Edit this entry  
11
A Daughter Of Destiny

A Daughter Of Destiny

1928
×
★★★
Edit this entry  
11
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ko-Ko's Hypnotism

Ko-Ko's Hypnotism

1929
×
★★½
Edit this entry  
10
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★
Edit this entry  
10
The Witch's Cat

The Witch's Cat

1929
×
★★
Edit this entry  
10
Hell's Bells

Hell's Bells

1929
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Haunted House

The Haunted House

1929
×
★★
Edit this entry  
10
Barnyard Melody

Barnyard Melody

1929
×
★★
Edit this entry  
10
The Telltale Heart

The Telltale Heart

1928
×
★★★
Edit this entry  
10
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
★★★
Edit this entry  
10
Zvenigora

Zvenigora

1928
×
★★★
Edit this entry  
05
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Strange Case of Captain Ramper

The Strange Case of Captain Ramper

1928
×
★★½
Edit this entry  
28
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★
Edit this entry  
27
The Starfish

The Starfish

1928
×
★★★
Edit this entry  
27
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★½
Edit this entry  
22
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
★★½
Edit this entry  
22
Ko-Ko's Haunted House

Ko-Ko's Haunted House

1928
×
★★
Edit this entry  
21
The Magic Clock

The Magic Clock

1928
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★½
Edit this entry  
19
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1927
×
★★★
Edit this entry  
19
Red Heroine

Red Heroine

1929
×
★★★
Edit this entry  
19
The Cave of the Silken Web

The Cave of the Silken Web

1927
×
★★★½
Edit this entry  
16
Felix the Cat Switches Witches

Felix the Cat Switches Witches

1927
×
★★
Edit this entry  
16
The Non-Stop Fright

The Non-Stop Fright

1927
×
★½
Edit this entry  
16
Koko in 1999

Koko in 1999

1927
×
★★
Edit this entry  
16
One From Many

One From Many

1927
×
★★½
Edit this entry  
15
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Edit this entry