cpound has logged 79 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★
Edit this entry  
27
The Starfish

The Starfish

1928
×
★★★
Edit this entry  
27
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★½
Edit this entry  
22
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
★★½
Edit this entry  
22
Ko-Ko's Haunted House

Ko-Ko's Haunted House

1928
×
★★
Edit this entry  
21
The Magic Clock

The Magic Clock

1928
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★½
Edit this entry  
19
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1927
×
★★★
Edit this entry  
19
Red Heroine

Red Heroine

1929
×
★★★
Edit this entry  
19
The Cave of the Silken Web

The Cave of the Silken Web

1927
×
★★★½
Edit this entry  
16
Felix the Cat Switches Witches

Felix the Cat Switches Witches

1927
×
★★
Edit this entry  
16
The Non-Stop Fright

The Non-Stop Fright

1927
×
★½
Edit this entry  
16
Koko in 1999

Koko in 1999

1927
×
★★
Edit this entry  
16
One From Many

One From Many

1927
×
★★½
Edit this entry  
15
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
13
O Fauno das Montanhas

O Fauno das Montanhas

1926
×
★★½
Edit this entry  
13
Charleston Parade

Charleston Parade

1927
×
★★
Edit this entry  
13
He Done His Best

He Done His Best

1926
×
★★½
Edit this entry  
13
Now You Tell One

Now You Tell One

1926
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fadeaway

Fadeaway

1926
×
★★★
Edit this entry  
13
Moonland

Moonland

1926
×
★★½
Edit this entry  
13
The Golden Flower

The Golden Flower

1929
×
★★★
Edit this entry  
13
The Stolen Lump

The Stolen Lump

1929
×
★★★½
Edit this entry  
13
Burglars of

Burglars of "Baghdad" Castle

1926
×
★★
Edit this entry  
13
Momotaro, Japan's No.1

Momotaro, Japan's No.1

1928
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Magician

The Magician

1926
×
★★★
Edit this entry  
12
The Flute of Krishna

The Flute of Krishna

1926
×
★★
Edit this entry  
12
Taro's Toy Train

Taro's Toy Train

1929
×
★★
Edit this entry  
12
The Blossom Man

The Blossom Man

1928
×
★★½
Edit this entry  
12
Yasuji Murata's Monkey and the Crabs

Yasuji Murata's Monkey and the Crabs

1927
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Nation of Fish

The Nation of Fish

1928
×
★★★
Edit this entry  
12
The Pot

The Pot

1925
×
★★½
Edit this entry  
12
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★½
Edit this entry  
12
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Story of the Monkey King

The Story of the Monkey King

1926
×
★★★
Edit this entry  
09
The Crazy Ray

The Crazy Ray

1924
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Monster

The Monster

1925
×
★★½
Edit this entry  
07
Maciste in Hell

Maciste in Hell

1925
×
★★★
Edit this entry  
07
Felix the Cat Trips Thru Toyland

Felix the Cat Trips Thru Toyland

1925
×
★★½
Edit this entry  
07
Felix Trifles with Time

Felix Trifles with Time

1925
×
★★
Edit this entry  
07
Dr. Pyckle and Mr. Pryde

Dr. Pyckle and Mr. Pryde

1925
×
★★½
Edit this entry  
07
The Rediscovered Paradise

The Rediscovered Paradise

1925
×
★★½
Edit this entry  
07
The Road to Yesterday

The Road to Yesterday

1925
×
★½
Edit this entry  
06
Under a Spell

Under a Spell

1925
×
★★½
Edit this entry  
06
The Lost World

The Lost World

1925
×
★★½
Edit this entry  
06
Peter Pan

Peter Pan

1924
×
★★★
Edit this entry  
06
L'Inhumaine

L'Inhumaine

1924
×
★★
Edit this entry  
06
The City Destroyed

The City Destroyed

1924
×
★★½
Edit this entry