CraigLumley has logged 70 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
...All the Marbles

...All the Marbles

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
I Am Here....Now

I Am Here....Now

2009
×
★★
Edit this entry  
27
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★½
Edit this entry  
26
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★
Edit this entry  
25
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★½
Edit this entry  
23
Kalifornia

Kalifornia

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★½
Edit this entry  
20
Pass Thru

Pass Thru

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★½
Edit this entry  
19
Only You

Only You

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
The Good Son

The Good Son

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Big Hit

The Big Hit

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Cube

The Big Cube

1969
×
★★
Edit this entry  
16
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★
Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Bounce

The Big Bounce

2004
×
★★½
Edit this entry  
13
Out of Time

Out of Time

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Killing Zoe

Killing Zoe

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
Performance

Performance

1970
×
★★½
Edit this entry  
12
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nothing Lasts Forever

Nothing Lasts Forever

1984
×
★★★½
Edit this entry  
12
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
Belly

Belly

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It Could Happen to You

It Could Happen to You

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Quiet Place in the Country

A Quiet Place in the Country

1968
×
★★
Edit this entry  
10
High Life

High Life

2009
×
★★
Edit this entry  
09
The Stupids

The Stupids

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry