Sort by

CraigLumley has logged 55 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spice World

Spice World

1997
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Embrace

Last Embrace

1979
×
★★★
Edit this entry  
27
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ninja Bachelor Party

Ninja Bachelor Party

1991
×
★★★
Edit this entry  
25
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Mario Banana I

Mario Banana I

1964
×
Edit this entry  
20
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
19
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Edit this entry  
18
Screwed

Screwed

2000
×
★★
Edit this entry  
17
Jeopardy

Jeopardy

1953
×
★★
Edit this entry  
17
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★½
Edit this entry  
15
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★
Edit this entry  
14
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Godzilla

Godzilla

2014
×
★½
Edit this entry  
12
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Top Dog

Top Dog

1995
×
★★
Edit this entry  
11
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Watcher

The Watcher

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★½
Edit this entry  
09
Vampire Dog

Vampire Dog

2012
×
½
Edit this entry  
09
Brain Dead

Brain Dead

1990
×
★★★
Edit this entry  
08
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bedroom Window

The Bedroom Window

1987
×
★★★
Edit this entry  
07
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
The Angry Man

The Angry Man

2016
×
★★
Edit this entry  
07
Obsession

Obsession

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Who Saw Her Die?

Who Saw Her Die?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hill

The Hill

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Louis C.K. 2017

Louis C.K. 2017

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Edit this entry