Sort by

Shane has logged 178 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Twentynine Palms

Twentynine Palms

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Secret Things

Secret Things

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
ivans xtc.

ivans xtc.

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Dream Lover

Dream Lover

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Center of the World

The Center of the World

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
31

31

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Psychopaths

Psychopaths

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Homicide: The Movie

Homicide: The Movie

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
One on Top of the Other

One on Top of the Other

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
Edit this entry  
29
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★½
Edit this entry  
09
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Sunchaser

The Sunchaser

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry